Utazás a bor körül

A bor összehozza az embereket. A jó bor pedig barátságot köt ember és pince között. Hál'Istennek nem kell külföldre mennünk jó borért, Magyarországon minden régiónak megvannak a kiváló borászai, pincészetei. Itt, a Hotel Viniferaban soha nem vesszük le az egyik szemünket a borról.
Szüreti időszak - borkóstoló hotel Vinifera Azt túlzás lenne állítani, hogy a csapból is bor folyik, de a hotel lüktetésének fő ütőere a bor. Merüljünk el most kicsit a bor rejtelmeiben.

Tovább szőve a borhoz kapcsolódó gondolatokat, el kell mondani, hogy sok borászat épülete, sok boros pince egy-egy építészeti remekművel ér fel, és a borvidékek látványa egy örökké lenyűgöző és fenséges panorámát tár bárhol a szemünk elé. A hegyoldalakban egy-egy utcában sorakozó kis pincék egy séta vagy bicikli túra alkalmával kínálnak remek felfrissülést, önfeledt beszélgetést a baráti társasággal és a pincetulajdonosokkal, még jobb esetben ismerkedést más vendégekkel. Ahogy már írtuk, a bor összehozza az embereket. Ebből is látszik a bor mágikus ereje.
 

A boron nem fog az idő


Már legalább 6000 éve foglalkoznak az emberek bortermeléssel. A Biblia szerint Noé ültette el a szőlőt az Ararát-hegy oldalába és készített belőle részegítő bort. A mondák szerint a szőlőtőkét az özönvíz mosta ki az Édenkertből, ami azután egy hegyen megeredt. Noé fia Jáfet a kecskéket és a juhokat őrizve észrevette, hogy a kecskék a szölővessző hajtásait kedvelik leginkább. Noé ekkor ültette el a szőlőt a kertjében. Így írtak hajdan a borról:
 
"Szőlőszemekből sajtolt lé, mely már forráson keresztűlmenvén must lenni megszünt, és szeszszel vegyes sajátságos ízt, szamatot kapott."


Vinifera titka - minden út a borhoz vezet


Talán még a borkóstolókon gyakrabban résztvevőket megkérdezve sem kapnánk választ arra, hogy tudják-e hotelünk nevének eredetét, jelentését. Reméljük nem veszítünk semmit titokzatosságunkból, de eláruljuk mit is jelent a Vinifera. 
 

Vitis vinifera jelentése „bortermő szőlő”.



Így már magától érthető, igaz?
 
októberi program a Balatonnál borkóstoló
 

Októberben is tovább folytatódnak a borkóstolók a Hotel Viniferaban


Ha októberi programot keresünk a Balatonnál, a szüret az ami lázba hoz mindenkit. Mi is izgatottan tekintünk az ősz ezen időszakára. Borkóstoló terünkben állandó jelleggel mutatjuk be a helyi fajtákat, területeket, stílusokat. Kihívásnak tekintjük úgy a borkóstolásban jártas vendégek elkápráztatását, mint a kevésbé jártas vendégekkel egy örök életre szóló megszerettetését a bornak, borkóstolásnak. 

Hogy senki se érezze magát kellemetlenül egy borkóstolón, tekintsük át könnyedén most pár borhoz, borászkodáshoz kapcsolódó kifejezést.
 

A szomjoltó fröccsről - mi a fröccsbor


A fröccsbor az a bor, melyet szódával, változó mértékben hígítva fogyasztunk. A fröccsbornak fehérbort vagy rozét válasszunk. A rozéfröccs ismerősnek tűnhet. Színes, vibráló, málna szörpre hajazó nedű. A fröccs lényege a szomjoltó, savankás vitalitás. A balatonfüredi régióból egy reduktív olaszrizling tökéletes választás. De más, friss, üde, jó savú bor is remek mint fröccsbor. És a fröccsről egyébként még hosszasan lehetne értekezni, de zárásként tekintsük át milyen fröccsöt kérhetünk:

Klasszikus fröccs: 2 dl bor+1 dl szóda
Kisfröccs: 1 dl bor+1 dl szóda
Hosszúlépés: 1 dl bor+2 dl szóda
Házmester: 3 dl bor+2 dl szóda
Viceházmester: 2 dl bor+3 dl szóda
Háziúr: 4 dl bor+1 dl szóda
Lakófröccs: 1 dl bor+4 dl szóda
Krúdy-fröccs: 9 dl bor+1 dl szóda, amely megvicceli a bort.
 

A bor nagymestere: sommelier


A sommelier (kiejtése ˈsɒməljeɪ, sʌməlˈjeɪ, sɔməlje), magyaros átírással szomelijé, magyar kifejezéssel annyit tesz: borszakértő. Olyan személy, aki főként borok és kisebb mértékben egyéb italok kiválasztásával, ételekhez párosításával és felszolgálásával foglalkozik. Elsősorban színvonalas éttermekben dolgozik, de alkalmaznak sommelier-t a nagyobb pincészetek is.
 

A borok unikornisa - unikális bor


Az "unikális bor" kifejezés egy különleges, egyedi bort jelöl. Az "unikális" szó jelentése egyedi, páratlan, ritka, tehát valami, ami különbözik a megszokottól vagy a többitől. Az unikális bor tehát olyan bor, amely valamilyen szempontból kiemelkedő, például egyedi termőhelyről származik, különleges készítési módszereket alkalmaztak az előállítása során, vagy egyedi ízvilággal rendelkezik, ami megkülönbözteti a többi bortól. Az ilyen borokat gyakran limitált mennyiségben készítik, és különleges élményt nyújtanak a fogyasztóknak.

 

Magnum jégkrém, Magnum nyomozó, magnum palack - biztos jó helyen járunk?



Igen, teljesen szakmába illő a kifejezés. A "magnum palackos bor" kifejezés olyan bort jelent, amelyet magnum méretű palackban tárolnak és árulnak. A magnum egy szabványos palackméret a borkészítés világában, amely 1,5 liter bort tartalmaz, ami pontosan két normál méretű (750 ml-es) borospalack mennyiségének felel meg.
A magnum palackokat különösen kedvelik olyan alkalmakra, amikor nagyobb társaság van jelen, mivel több bort lehet egyszerre felszolgálni. Ezen kívül a magnum palackban tárolt borok gyakran jobban érlelődnek, mivel a bor lassabban oxidálódik a palack nagyobb mérete miatt, ami előnyös lehet a bor ízvilágának fejlődése szempontjából.

Reméljük, hogy ezzel a kis ízelítővel úgy a szüret időszakában, mint az év bármely részében köszönthetjük Önt borkóstoló termünkben egy utazásra a bor körül




 

Vinifera magazin

Értesüljön híreinkről, aktuális csomagajánlatainkról, programajánlatainkról elsőkézből!
Cookie Accepting
Rendezvényhelyszínt keres? Kérje ajánlatunkat!