Októberi programok Balaton
Októberi program
Az októberi szüreti mulatságok különösen jelentős események a balatoni bortermő régiókban. Az ilyen rendezvények általában bőséges programokat kínálnak.
A 18. századi nyelvújítók szerint az október: mustonos. Hiszen az október a szüret hónapja a vele járó ünnepségekkel-mulatságokkal együtt. A korai fajták szedését ugyan már szeptemberben elkezdik, de az „igazi” szüretet Teréz indítja 15-én. A tokaji aszúszőlőt pedig hagyományosan csak október végén, 28-án kezdik szedni.
Októberi programok a Balatonnál - október a szüret hónapja
A Balaton környéke híres szőlőtermesztő vidékeiről, és az októberi szüreti mulatságok különösen jelentős események errefelé. Az ilyen rendezvények általában bőséges programokat kínálnak, beleértve a hagyományos szüreti felvonulásokat, borkóstolókat, népzenei és néptánc bemutatókat, valamint különféle gasztronómiai eseményeket.
Októberi programok - várható szüreti mulatságok a Balaton környékén:
Októberi programok Balaton - Badacsonyi Szüret
Időpont: általában október első hétvégéje
Programok: hagyományos szüreti felvonulás, népzenei és néptánc bemutatók, borkóstolás, helyi kézművesek vására.
Októberi programok Balaton - Balatonfüredi szüreti fesztivál
Időpont: október közepén
Programok: szüreti felvonulás, bor- és pálinkakóstolás, helyi ételek, gyerekprogramok, kézműves foglalkozások.
Októberi programok Balaton - Csopaki szüreti mulatság
Időpont: Október első vagy második hétvégéje
Programok: Szüreti felvonulás, helyi borok és ételek kóstolása, élőzenei koncertek, néptáncbemutatók.
Októberi programok Balaton - Balatonboglári szüreti fesztivál
Időpont: Szeptember vége - október eleje
Programok: Szüreti felvonulás, borkóstolás, koncertek, gasztronómiai különlegességek, családi programok.
Októberi programok Balaton - általános programok
- Szüreti felvonulások: hagyományőrző ruhákba öltözött emberek, feldíszített lovaskocsik, népzene és néptánc.
- Borkóstolók: helyi borászatok termékeinek bemutatása, lehetőség a különböző borok megkóstolására és vásárlására.
- Gasztronómiai különlegességek: helyi ételek, például sült gesztenye, must, szőlőlekvár, hagyományos magyar ételek.
- Kézműves vásárok: helyi kézművesek portékái, mint például kerámiák, szőttesek, ékszerek.
- Gyerekprogramok: kézműves foglalkozások, arcfestés, játékok.
Ezek az események remek lehetőséget nyújtanak a helyi kultúra és hagyományok megismerésére, valamint a régió boraival és gasztronómiájával való ismerkedésre. Érdemes követni a helyi turisztikai irodák és önkormányzatok honlapjait a pontos dátumok és részletes programok tekintetében, mivel ezek változhatnak.
Októberi programok Balaton - előkészületben
A népi kalendárium Mindszent havának nevezi októbert, igaz, hogy Mindenszentek ünnepe már a következő hónap első napjára esik. Máskor is előfordul, hogy az adott hónapban kezdődő csillagjegy időszakának jeles napja kapcsolódik a hónaphoz, bár maga az ünnepnap kiesik a naptári időszakból.
Októberi programok Balaton - népi hagyományok
Az október hónaphoz több népi hagyomány és szokás is kapcsolódik Magyarországon. Ezek Így például:
- Szüret: az október a szüret hónapja, különösen a szőlőszüreté. A szüret nagy esemény a szőlőtermesztő vidékeken, és számos hagyományos tevékenységgel, mulatsággal jár. A szüreti mulatságok során néptáncokat járnak, népdalokat énekelnek, és sokszor felvonulásokat is rendeznek.
- Mihály-nap (szeptember 29.) és Orsolya-nap (október 21.): ezek a napok fontos határidők voltak a mezőgazdasági munkák szempontjából. Mihály-nap után kezdték a nagyobb őszi munkálatokat, míg Orsolya-nap jelezte a vetési időszak végét.
- Október 26. - Dömötör-nap: a juhászok egyik legnagyobb ünnepe, mivel a nyájakat ekkor hajtották be a legelőkről a téli szálláshelyekre. Dömötör-napkor hagyományosan juhászbálokat tartottak, és ilyenkor került sor a juhászok elszámoltatására is.
- Október 4. - Assisi Szent Ferenc ünnepe: A gazdák ezen a napon állataikat megáldották, hogy egészségesek legyenek a következő évben.
- Halottak napja előkészületei: október végén már készülődnek a Mindenszentek és a Halottak napjára. Ilyenkor a sírok rendbetétele, virágokkal és mécsesekkel való díszítése szokás.
- Márton-nap előkészületei: bár Márton-nap novemberben van, az előkészületek már októberben megkezdődnek. Márton-naphoz libás ételek és újbor kóstolása kapcsolódik, és sok helyen már októberben elkezdik a libák felhizlalását.
- Október 9. - Dénes napja: a régi szüreti szokásaink a magyar közösségi élet legkiemelkedőbb ünnepei voltak. Ilyenkor az egész évi mezei munka sikerén, a betakarításon érzett öröm is mámoros kifejezésre jutott. Valamikor a szüret időszakára még a törvénykezés is szünetelt, és a diákok is vakációt kaptak. Sokfelé zeneszó, mozsarak durrogtatása jelezte a nagy eseményt. A gazdát a szüret végén díszes szőlőkoszorúval köszöntötték, amire természetesen a birkagulyásos lakoma, meg a bál következett.
- Október 15. - Szent Teréz napja: Teréz napja sokfelé dologtiltó napot jelentett az asszonyoknak: nem moshattak, kenyeret sem süthettek. Sok vidéken szüretkezdő napot jelentett. E nap környékén szokott beköszönteni hazánkban a vénasszonyok nyara: ilyentájt a hűvös, de nem fagyos éjszakákat langymeleg, napos, kellemes nappalok követik. Ez a kellemes időszak igen kedvező a szüretelőknek, és a lakodalmasoknak.
- Október 18. – Lukács napja: a gesztenyeszüret ideje. Pécsváradon e napon leányvásárt is tartottak. Itt választották ki a legények leendő párjukat, ezért figyelték a lányok járását, viselkedését.
Ezek a hagyományok és szokások tükrözik az őszi munkák és az évszakváltás fontosságát a magyar népi kultúrában.